تلفن :02126412384 | اورژانس : 09212033965
آدرس : تهران- خیابان شریعتی- روبروی خیابان یخچال- نبش بن بست نراقی - ساختمان پزشکان مهر شماره 1436

رفتار شناسی ( تربیت حیوانات)

رفتار شناسی سگ ( ارتباط چشمی سگ ها)

با توجه به  جدیدترین تحقیقات دانشگاه پورتسموث(PORTSMOUTH) امریکا  ، سگ ها بیانات بیشتری از خود نشان می دهند زمانی که انسان ها  به آنها نگاه می کنند.

دانشمندان مرکز روانشناسی سگ این  دانشگاه اولین کسانی هستند که پاسخی واضح از چهره سگ ها در پاسخ مستقیم به توجه انسان. پیدا کردند.  سگ ها بعد از دیدن غذای خوشمزه با تغییر چهره خود  پاسخ می دهند، که نشان می دهد سگ ها علامت های صورت را برای ارتباط برقرار می کنند و نه فقط به این دلیل که آنها هیجان زده هستند. 

دکتر جولیان کیمینسکی، متخصص روانشناسی سگ، این مطالعه را انجام داد که در گزارشهای علمی منتشر شده است. که اظهارات ایشان بدین ترتیب می باشد : "ما اکنون می توانیم مطمئن باشیم که تولید علامت های صورت ساخته شده توسط سگ ها به توجه تماشاگرانشان وابسته است و نه تنها نتیجه سگ ها هیجان زده شدن است . در مطالعه ما، هنگامی که کسی سگ ها رو  تماشا می کرد، بیانات بسیار بیشتری تولید می شدند ، اما دیدن رفتارهای غذایی اثر ات مشابهی نداشتند.

"یافته های این تحقیق نشان می دهد که سگها حساس به توجه انسان هستند و این بیان ها به طور بالقوه تلاش های ارتباطی شان را فعال می کنندو نه نتها فقط نمایش عاطفی ساده را"

اکثر پستانداران بینانات چهره شان  را توصیف می کنند چنین توصیفاتی بخش مهمی از یک رپرتیور رفتاری حیوانی را در بر می گیرد. اما به مدت طولانی فرض شده است که عبارات توصیفی صورت حیوانات، از جمله برخی از عبارات صورت انسان، غیر داوطلبانه و وابسته به حالت احساسی حیوان است،
محققان 24 سگ از نژادهای مختلف، در سن یک تا دوازده سالگی را مورد مطالعه قرار دادند. همه از حیوانات خانگی خانواده بودند. 

عالئم صورت سگها با استفاده از یک سیستم کدگذاری  اندازه گیری شد که اندازه گیری قابل اعتماد و استاندارد تغییرات صورت در ارتباط با حرکت عضلانی پایه را اندازه گیری می کند. دکتر Kaminski گفت: "سگ های خانگی دارای تاریخچه منحصر به فرد هستند , آنها در طول 30،000 سال در کنار انسان زندگی می کردند و در طول آن فشارهای انتخابی بر توانایی سگ ها برای برقراری ارتباطی با انسان ها همیشه بوده است.

"ما می دانستیم که سگ های خانگی توجه به چگونگی توجه انسان ها را در نظر می گیرند - در مطالعه قبلی ما به عنوان مثال پیدا کردیم که سگ ها اغلب زمانی که چشم انسان بسته شده بودند یا به عقب تبدیل شده بودند غذاهایی را به به طور دزدکی می خوردند. در مطالعه دیگری ما متوجه شدیم سگ به دنبال نگاه انسان است اگر انسان اول تماس چشم با سگ ایجاد می کند، بنابراین سگ می داند که حرکت بینایی به آنها سمت آنها هدایت می شود.

پس , اکنون می دانیم که سگ ها وقتی که انسان ها  توجه  دارند ، توصیفات چهره ای بیشتر بروز می دهند."

چشمهای سگ توله سگ، بیان چهره ای است که در انسان ها، بسیار غمگین است. این به طور بالقوه باعث می شود انسان ها نسبت به سگ هایی که از این بیان استفاده می کنند بیشتر دلسوزی داشته باشند یا این که باعث می شود که چشم های سگ بزرگتر و بیشتر شبیه به نوزاد شوند - که به طور بالقوه برای ارجحیت افراد برای ویژگی های کودک مورد استفاده قرار می گیرد. صرف نظر از این مکانیسم، انسان به طور خاص به این سگ ها پاسخگو هستند.

تحقیقات قبلی نشان داده است برخی از میمون ها نیز می توانند بیانات خود را بسته به مخاطبان خود تغییر دهند، اما تا کنون توانایی سگ ها برای این کار بوسیله  توصیفات چهره برای ارتباط با انسان ها به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار نگرفته است.

** مقاله مورد نظر توسط کلینیک دامپزشکی ویستا برای اولین بار ترجمه و تحلیل شده است**

 

منبع: مجله science daily


نظر دادن

تماس با ما

آدرس :تهران- خیابان شریعتی- روبروی خیابان یخچال- نبش بن بست نراقی - ساختمان پزشکان مهر شماره 1436
تلفن : 02126412384
اورژانس:09212033965

   

جدیدترین مقالات ویستا

عضو خبر نامه ویستا شوید..