بیماری ها

سه شنبه, 04 دی 1397 03:30

چاقی در حیوانات خانگی

چاقی در حیوانات خانگی بسیار شایع است و در بسیاری از موارد صاحب حیوان متوجه ی این مشکل نمیشود.چربی اضافی برای سلامتی مضر است، افزایش چربی حتی در حد متوسط هم سلامتی را به خطر می اندازد و باعث کاهش طول عمر میشود.برای تشخیص چاقی دامپزشک از روش ها و جدول های مخصوص استفاده میکند. چاقی در

تمام سنین ممکن است اتفاق بیوفتد ولی به طور معمول در سگ های میانسال و حدود 5 تا 10 سال شیوع بیشتری دارد.

دلایل:

عواملی که سبب بروز چاقی در حیوانات خانگی میشوند به دو دسته تقسیم میشوند:
_ دسته ی اول عوامل مرتبط با شیوه ی زندگی حیوان هستند که از جمله آنان میتوان موازنه نبودن میزان انرژی مصرفی و میزان انرژی دریافتی، پرخوری، استفاده ی کنترل نشده از مواد غذایی پرکالری و کم تحرکی نام برد.
● همچنین حیوانات خانگی که عقیم میشوند تا حدودی کم تحرک تر و آرام تر میشوند که این موضوع نیز باعث چاقی میشود.
_ دسته ی دوم عواملی که سبب چاقی میشوند عوامل فیزیولوژیکی هستند که در نتیجه ی اختلال در عملکرد ارگان های بدن به وجود می آیند و از جمله آنان میتوان کم کاری تیروئید و یا سندروم کوشینگ را نام برد.

عوارض:

چاقی موجب به وجود آمدن مشکلات ثانویه می شود مثل آرتروز و مشکلات استخوانی، دیابت، درماتوز، بیماری دستگاه ادراری و کبد در گربه، مشکلات قلبی و اختلال در عملکرد کلیه

درمان:

درمان موثر چاقی درمانی است که در طولاتی مدت و برنامه ریزی شده صورت گرفته باشد.
معمولا حیوانات چاق توانایی جنب و جوش کردن زیاد را ندارند و کم تحرکند. یکی از راه های درمان چاقی بالا بردن تحرک حیوان از طریق پیاده روی، بازی کردن، دویدن دنبال غذا و ... صورت میگیرد.
در کنار فعالیت بدنی حیوان برای کاهش وزن باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشد که با توجه به وزن و وضعیت حیوان تنظیم شده باشد و نیاز های حیوان را به درستی تامین کند و از طرفی کالری اضافی در اختیار حیوان قرار ندهد.
رژیم های غذایی کم چرب؛ چربی انرژی متراکم است و رژیم های غذایی کم چرب به طور کلی انرژی کمتری دارند.
پروتئین؛ پروتئین سوخت و ساز را تحریک میکند و انرژی را افزایش میدهد و همچنین در به وجود آمدن آمرن حی سیری هم موثر است.
فیبر؛ قرار دادن مقداری فیبر در رژیم غذایی سبب فراهم آمدن مقداری انرژی میشود و به سیری حیوان کمک میکند، همچنین فیبر باعث افزایش تحرک روده ها شده و سوخت و ساز را افزایش میدهد.

● چاقی ممکن است در توانایی باردار شدن ماده ها و به دنیا آوردن فرزند سالم مداخله ایجاد کند.
● محدود کردن کالری در دوران بارداری و شیردهی عوارض جانبی بلند مدت بر فرزندان دارد.
● حتی پس از رسیدن به وزن متعادل در حیوانات هم باید از رژیم های مخصوص زیر نظر دامپزشک استفاده کرد زیرا ممکن است در صورت بروز تداخل در برنامه های غذایی حیوان اضافه وزن دوباره برگردد.

محتوای بیشتر در این بخش: « دیستمپر در سگ بیماری کلسی ویروس »

نظر دادن

تماس با ما

آدرس :تهران- خیابان شریعتی- روبروی خیابان یخچال- نبش بن بست نراقی - ساختمان پزشکان مهر شماره 1436
تلفن : 02126412384
اورژانس:09212033965

   ins.jpg  telg.jpg

عضویت در خبرنامه

موقعیت ما بر روی نقشه

  

خطا: 0 Error writing file '/home/vistapet/public_html/cache/com_jchoptimize/jchoptimizetags-2d/jchoptimizetags-a7/jchoptimizetags-571b0504db56c5c060beee7e3f6ec78b.tag'

0

Error writing file '/home/vistapet/public_html/cache/com_jchoptimize/jchoptimizetags-2d/jchoptimizetags-a7/jchoptimizetags-571b0504db56c5c060beee7e3f6ec78b.tag'

صفحه اصلی